HABERLER / DUYURULAR
Güncel Haberler

ÖZGÜR KADINLAR ÖZGÜR ULUSLAR YARATIR

“Özgür Kadınlar Özgür Uluslar Yaratır”
“Dünyada her şey kadının eseridir.” Mustafa Kemal Atatürk
Babaeski Belediye Başkanımız Av. Abdullah Hacı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yayımladığı mesajında: “Dünya Kadınlar Günü Birleşmiş Milletler tarafından bu şekilde tanımlanmış olarak her yıl 8 Mart'ta kutlanan uluslararası bir gündür. İnsan Hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır. Dünya Kadınlar Günü, kadın hakları hareketinde bir odak noktasıdır.                                                                   
Son dönem karşı karşıya kaldığımız kadına karşı şiddet ve aile içi şiddet, çağdaş insan vicdanının kabul edemeyeceği bir davranıştır; en ağır insan hakları ihlalleri arasındadır. Genel şiddet eğiliminin de uzantısı olmakla birlikte, temel olarak kadın-erkek eşitsizliğinin bir türevidir. Kadın-erkek eşitliğinin sağlanması yolunda göreli ilerleme kaydedilmekte olduğu bir gerçektir. Ancak, henüz ideal noktaya çok yakın sayılamayız. Buna karşı gelişen sosyal dayanışma umut verici. Kadınların talepleri ve sesleri açık olmanın, adaletli olmanın sesidir. Kadının özgürleşmesine denk gelen bir dönüşüm bu, eşitliği savunmak çağdaş insan olmanın gereğidir. Dünyada hiçbir şey kadın olmak kadar kutsal ve değerli değildir.                                                                                                                                                              
Özgür kadınlar özgür uluslar yaratır. Bu duygu ve düşüncelerle bütün kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü Kutluyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.” İfadelerini kullandı.